در برقی اتوماتیک و کرکره
ساخت و نصب کانال پلی یورتان
نمایندگی تفال
خرید اتو بخار
زودپز تفال
مرکز فروش توتون
خرید پیپ
تشك طبى
لامپ رشد گياه
تاريخ : ۹ خرداد ۱۳۹۷ | ۰۷:۴۳:۱۶ | نويسنده : شهلا صفري

نگهداري گل اركيده

توسط ايران گرولايت تعداد بازديد: 8519

تكثير اركيده و نگهداري گل اركيده 


يكي از علت‌هايي كه اركيده را تا اين حد جذاب كرده، ماندگاري طولاني آن در گلدان و حتي به صورت گل شاخه بريده است. اركيده در گلدان سه تا شش ماهي پشت سر هم گل مي‌دهد و به صورت شاخه بريده تا يك ماه مي‌تواند همچنان بدرخشد. يكي از ويژگي‌هاي اركيده كه كمتر كسي از آن خبر دارد، اين است كه اين گل بسيار كم توقع است و با چند تكنيك ساده و با كمترين نگهداري مي‌تواند به محيط خو كند.

گلي پر از فايده

نام ديگر خانواده اركيده «ثعلب» است. شايد باور نكنيد كه ثعلب بستني‌هاي سنتي كه خيلي هم محبوبند، از نوعي اركيده كه در كوه‌هاي «باغرو» در حوالي آستارا و اردبيل مي‌رويد، گرفته مي‌شوند. البته برخي گونه‌هاي اركيده هم مصارف دارويي دارند. مثلا بومي‌هاي استراليا از ميوه نوعي اركيده به عنوان داروي ضدبارداري استفاده مي‌كنند. وانيل طبيعي كه البته در ايران فرهنگ استفاده از آن هنوز جا نيفتاده هم جزيي از يك گل اركيده است. در چين پياز يك گونه اركيده به عنوان يك دمكرده آرامبخش استفاده مي‌شود.

در كره گونه‌اي ديگر حاوي عامل ضدسرطان است. در سراسر آسيا اين گل نقش كليدي در زندگي مردم دارد. در جزاير آنتيل براي درمان مسموميت استفاده مي‌شود. در ژاپن از شيره نوعي از آن چسبي تهيه مي‌شود كه در صنايع دستي كاربرد دارد. در گواتمالا نيز درجشن‌هاي مذهبي جاي دارد و در كاستاريكا گلي ملي است.
ابياري : يكياز رايج ترين اشتباهاتي كه در مورد اركيده ميشود آبياري بيش از حد آن است. با اين حال اركيدها دوست ندارد تا مرز خشكيدگي و پژمردگي (Wilting) بي‌آب بمانند. در هواي معتدل و يا سرد كافيست كه هر 10-12 روز يكبار به اركيده آب بدهيدو در هواي گرم هر زمان كه خاك گلدان نزديك به خشك شدن بود، در حدودهفته اييكبار گلدان را ابياري كنيد. آب مناسب براي اركيده آبي با املاح كم است. اگر در محليزندگي ميكنيد كه آب آهك و يا املاح زيادي دارد سعي كنيد از آب باران يا آب جوشيده استفاده كنيد.

 

براي اينكه رطوبت خيلي بهتر به ريشه‌هاي اركيده برسد، در خاك اين گياه از دانه‌هاي سنگ‌هاي سبك معدني مثل پرليت و ليكا يا حتي پوكه‌هاي معدني درشت همراه با بقاياي پوسيده چوب يا پيت ماس (بقاياي نوعي خزه) يا كوكوپيت (نوعي خاك از الياف درخت نارگيل) استفاده مي‌شود. ريشه اركيده با چسبيدن به اين مواد، رطوبت را به آرامي از آنها مي‌گيرد.
آبياري و كيفيت آب مورد استفاده براي اركيده‌ها از مهمترين عوامل محيطي مربوط به پرورش اين گلها مي‌باشد. توجه كنيد هنگام ابياري روي غنچه‌ها و شكوفه‌ها را اب نپاشيد زيرا عمر گلها كم مي شود.ادامه مطلب
نظرات (0)
تاريخ : ۹ خرداد ۱۳۹۷ | ۰۷:۴۱:۴۴ | نويسنده : شهلا صفري

نگهداري درخت پرتقال در گلدان و روش تكثير درخت پرتقال زينتي

آيا تا به حال در زمينه ي ال اي دي مخصوص رشد گياه مطلبي شنيده ايد؟

اسم علمي پرتقال زينتي Citrus mitis ، از خانواده Rutaceae  مي باشد. اين جنس داري 13 گونه هميشه سبز خاردار است كه از درختان و درختچه ها تشكيل يافته و بومي شرق آسيا مي باشد بهترين درخت پرتقال كه به عنوان گياه آپارتماني استفاده مي شود، گونه پا كوتاه آن بوده كه بومي فيليپين است. ارتفاع آن به حدود 50 سانتي متر مي رسد. اين گونه توليد گل و ميوه هاي زيادي مي نمايد. برگهاي آن نيزه اي و به رنگ سبز روشن است و گلهاي خوشه اي شامل 3 تا 4 گل كه معطر نيز هستند، توليد مي كند. اين گياه را بايد در تابستان به خوبي آبياري نمود و نور كافي به آن داد، ولي در زمستان بهتر است در مكاني خنك يعني دماي 8 تا 10 درجه سانتيگراد قرار بگيرد. براي مطمئن شدت در مورد پيدايش ميوه، پس از باز شدن گل، بهتر است با يك برس، دانه هاي گرده را روي مادگي بماليد تا عمل تلقيح صورت گيرد، گاهي يكسال طول مي كشد تا ميوه به رنگ نارنجي در آيد.
مراقبت: پرتقال زينتي به نور زياد، گرماي معمولي، آبياري متوسط، رطوبت نسبي 50 تا 70 درصد و خاك قليايي احتياج دارد. 
كود: كود مورد نياز اين گياه را ميتوان به ميزان 2 گرم در ليتر، هر دو هفته يكبار، از اسفند تا مهر ماه  مورد استفاده قرار داد.
خاك: مخلوطي از يك قسمت خاك باغچه، دو قسمت ماسه شسته و يك قسمت تورب خاك مطلوب اين گياه آپارتماني است.ادامه مطلب
نظرات (0)
[ ۱ ]